Stránky fanúšikov kežmarského hokeja | Hokejkk.6f.sk

Začína sa I. liga - favoritov je viac, nováčikom Brezno

Druhá najvyššia hokejová súťaž na Slovensku (I. liga) vstúpi do svojho 17. ročníka v nedeľu 13. septembra.

Autor: SITA

Oproti uplynulej sezóne sa znížil počet účastníkov zo 16 na 14. Z prvoligovej mapy zmizli Nové Zámky, Ružinov, Lučenec a Spišská Nová Ves. Spišiakov, ktorý postúpili do extraligy, nahradil z elitnej súťaže zostupujúci Kežmarok. Nováčikom postupujúcim z II. ligy je Brezno.

 

Prvá liga sa bude hrať v základnej časti podľa rovnakého modelu pred rokom. Kluby sú rozdelených na základe regionálneho princípu do dvoch sedemčlenných skupín, v ktorých odohrá každý s každým po štyri zápasy a tímy medzi skupinami sa stretnú dvakrát. Celkovo je v základnej časti prvej ligy na programe 44 kôl. Keďže však ide o model pre 16 tímov, budú mať v každom kole dva kluby - jeden z východnej a druhý zo západnej skupiny voľno. Každý tím tak bude mať po základnej časti na konte 38 zápasov. Táto situácia si vyžiadala aj presun MHK Dolný Kubín z východnej skupiny do západnej.

Posledný tím po základnej časti zostúpi priamo do II. ligy, v sezóne 2010/2011 ho nahradí víťaz tretej najvyššej súťaže. Aj pre kluby na 9. až 13. mieste sa súťaž skončí po odohratí 44. kola. Prvých osem tímov zo spoločnej tabuľky po základnej časti postúpi do play-off. Vo štvrťfinále a semifinále sa bude hrať na tri víťazné zápasy, finále na štyri víťazné stretnutia. Prvoligový šampión postúpi do baráže o najvyššiu súťaž proti 10. tímu extraligy.

Hracími dňami v I. lige budú piatok a nedeľa, niekoľko kôl odohrajú aj v utorok. V základnej časti nasleduje v prípade remízy v riadnom hracom čase päťminútové predĺženie. Ak sa nerozhodne, víťaza určia samostatné nájazdy s troma hráčmi na každej strane v prvom kole. Zápasy majú úradný začiatok v piatok a v utorok o 18.00 h a v nedeľu o 17.00 h. V Bardejove sa bude aj v nedeľu začínať o 18.00 h. Štyria zástupcovia v I. HL budú pôsobiť ako farmy extraligových tímov - Ski Park MHK Kežmarok (farma HK Poprad), HC 46 XAVAX Bardejov (farma HC Košice), MHK Dolný Kubín (farma MHC Martin) a HK Brezno (farma HC´05 Banská Bystrica).

Základná štyridsaťštyrikolová časť vyvrcholí 7. februára 2010, od 10. februára sa hrá play-off a víťaz I. ligy by mal byť známy najneskôr 13. marca 2010. Do okruhu favoritov budú v novej sezóne patriť ŠHK 37 Piešťany, HK Trnava, SKI PARK Kežmarok, HC Prešov 07 a HC XAVAX 46 Bardejov, ale prekvapiť môžu aj ďalšie mužstvá.

Nielen extraligové kluby, ale aj prvoligové kluby museli pred začiatkom sezóny 2009/2010 riešiť zložitú ekonomickú situáciu. Všetkých štrnásť klubov prvej ligy však do súťaže nastúpi. "Niekedy koncom augusta sa objavili signály o tom, že niektoré prvoligové tímy majú finančné problémy. Preto sme zvolali mimoriadne zasadnutie ZOK-u, na ktorom sa otvorene hovorilo o situácii pred začiatkom súťaže. Všetky prihlásené tímy vtedy garantovali svoju účasť v súťaži. Systém prvej ligy, ktorý sa hrá v dvoch skupinách na základe geografického rozdelenia, je síce pre kluby z ekonomickej stránky výhodný, ale je zraniteľný práve v prípadoch, keby teoreticky niektoré tímy do súťaže nevstúpili," povedal pre zväzovú stránku Jaroslav Laifer, viceprezident Združenia oddielov a klubov 1. HL SR a doplnil: "Verím, že prvá liga svojou kvalitou aj v novej sezóne potvrdí stúpajúci trend z uplynulého obdobia. Výsledky, ale najmä výkony prvoligistov v príprave, boli pozitívnym signálom v tomto smere."

Zloženie skupín v I. slovenskej hokejovej lige (I. HL):
Západná časť: HC Dukla Senica, ŠHK 37 Piešťany, HK Trnava, MšHK Prievidza, HC Topoľčany, HK 95 Považská Bystrica, MHK Dolný Kubín.
Východná časť: Ski Park MHK Kežmarok, HC Prešov 07, HK Trebišov, HC XAVAX 46 Bardejov, HC'07 Detva, HK Brezno, HK Dukla Michalovce.

 

 zdroj: www.hokej.sk


<Staršie | tento článok | Novšie>

Napísané: 12. 9. 2009, 10:22 | Prečítané: 1048x | Kategória: Novinky | Napísal: shifty |
Komentáre: 3
.:. simbo
Zajtra,nam to zacne ...
Odpoveď | 2009-09-12 12:02:52
.:. zero_KK
Konecne,a som velmi zvedavi,ze kto s dvojice Klempa,Glevanak bude v branke ako 1.Kto je kapitan a asistenti?
Odpoveď | 2009-09-12 19:18:30
.:. Duuulko
Kapitan mal byt simbo lenze ako napisal odmietol C :-D :-D :-D tak preto daly slaninaka :-D :-D :-D
Odpoveď | 2009-09-13 12:31:21
Pridaj komentár
Pridávať komentáre môžu len prihlásení užívatelia!

Spracované za: 0.227s
Sekcia pre redaktorov: Control Panel
(C) oksim & shifty 2007 - 2023
Všetky práva vyhradené