Hokejbal – najúspešnejším kolektívnym športom v Kežmarku

V piatok 26. marca 2010

V piatok 26. marca 2010 sa uskutočnilo v kežmarskej reštaurácii Severka Slávnostné vyhlásenie najlepších športovcov okresu Kežmarok a Slávnostné ocenenia pre dlhoročných športovcov a športových funkcionárov za rok 2009. Podujatie zorganizovalo Mesto Kežmarok, Redakcia novín KEŽMAROK a Športovci okresu Kežmarok, neinvestičný fond.

Tento rok bolo ocenených sedem športov - hokej, jazdectvo, klasické lyžovanie, lukostreľba, naturálna kulturistika, šach, volejbal a medzi nimi aj hokejbal.

Hokejbalové družstvá vyhrali obidve kategórie určené pre najlepšie kolektívy. V kategórii do 19 rokov to bolo hokejbalové družstvo do 14 rokov, ktoré v roku 2009 sa stalo v Pruskom vicemajstrami Slovenska. V kategórii dospelých to bolo hokejbalové mužstvo seniorov, ktoré v roku 2009 nielenže postúpilo do extraligy a celkom dobre sa tam udomácnilo, ale najmä vyhralo najväčší hokejbalový turnaj seniorov v Európe – MAMUT CUP.

Ocenenia slávnostne odovzdávali Eva Šuranová, československá rekordérka v skoku do diaľky, držiteľka bronzovej medaily v skoku do diaľky na OH 1972 v Mníchove, ďalej Peter Hritz, majster Československa v cezpoľnom behu, niekoľkonásobný majster Slovenska na 1500 m, 5000 m a v polmaratóne a Igor Šajtlava, primátor mesta Kežmarok.

Hokejbalové mužstvo do 14 rokov MŠK Kežmarok

Už si pomaly zvykáme, že každý rok nás nejakým pekným výsledkom potešia mladé kežmarské hokejbalové nádeje. Tak tomu bolo i v roku 2009, kedy si hokejbalisti v kategórii do 14 rokov vybojovali na Majstrovstvách Slovenska, ktoré sa uskutočnili v Pruskom, strieborné medaily.

Jedinými premožiteľmi na domácom šampionáte sa im stali hokejbalisti z Nových Zámkov, s ktorými prehrali v skupine i vo finále a to navlas rovnakým výsledkom 0:1. S ostatnými súpermi si poradili bez inkasovaného gólu. V skupine s Topoľčanmi 2:0 a s Martinom 1:0 a v semifinále vyhrali 1:0 nad najväčším favoritom turnaja Kometou Vrútky. Tým iba potvrdili, že na turnaj boli výborne pripravení.

Pod vedením trénera Ladislava Kalasza, Milana Glevaňáka a Milana Mekela sa o tento úspech sa zaslúžili títo hráči: Denis Godla, Tomáš Štefaniak, Vladimír Bohmer, Adam Kasanický, Sebastián Ugray, Miroslav Matalík, Filip Lukáč, Marek Novotný, Braňo Zwick, Rastislav Václav, Miloš Godalla, Štefan Krull, František Molčany, Dominik Mazurek, Jakub Tóth, Samuel Szucs, Dávid Hudák, Zuzana Štefaniaková, Gabriel Kosár.

Hokejbalové mužstvo seniorov MŠK Kežmarok seniorov

Snáď už nik v Kežmarku nepochybuje, že najprogresívnejším šport v meste je hokejbal. Naštartovali ho zlaté mládežnícke úspechy v rokoch 2007 a 2008, no bolo iba otázkou času i peňazí, aby sa v tomto športe podaril úspech i v seniorskej kategórii. Prišiel rok 2009 a toto čakanie na úspech sa skončilo.

Po každej sezóne sa uskutočňuje v Bratislave najväčší hokejbalový turnaj v Európe pre seniorov. Kežmarok v ňom obhajoval tretie miesto z minulého ročníka. Ani tento rok necestoval do hlavného mesta bez ambícií, no nie prehnanými. Výsledok však predčil všetky optimistické očakávania. Aj keď sa počas turnaja až dvakrát stretol so seniorskou reprezentáciou, ktorá sa pripravovala na blížiace sa majstrovstvá sveta, ani raz neodchádzali kežmarskí hokejbalisti z ihriska zdolaní. Naopak, v semifinále ju porazili a po finálovom víťazstve nad Partizánskym prepisovali históriu turnaja. Prvýkrát sa totiž stalo, že víťaz tohto turnaja nebolo mužstvo z Bratislavy, alebo reprezentácia Slovenska.

Po tomto turnaji sa kežmarskí hokejbalisti rozhodli poslať prihlášku do Slovenskej hokejbalovej extraligy. Museli však obstáť v baráži. V nej skončili na druhom mieste, čo znamenalo postup do exkluzívnej hokejbalovej spoločnosti na Slovensku. V nej sa pohybujú v hornej časti tabuľky a ani vysnívané play-off ich neminie, takže vzorne reprezentujú svoje mesto v tomto stále mladom športe.

Zostava Kežmarku – víťaza turnaja MAMUT CUP 2009: Milan Glevaňák, Jozef Vaško; Marcel Jakubčo, Braňo Kromka, Štefan Majer, Ján Sklenár, Lukáš Smejsík, Oskar Šlachtič, Jaroslav Šúpala; Daniel Brejčák, Viktor Grendel, Karol Jankura, Milan Jankura, Tomáš Jankura, Radovan Jasovský, Boris Oravec, Štefan Sivaninec, Lukáš Svitana, Lukáš Zwick. Vedúci mužstva: Pavol Humeník.

Zostava Kežmarku, ktorí vybojovali pre Kežmarok extraligu: Milan Glevaňák, Pavol Harabin; Štefan Majer, Ladislav Miškovič, Lukáš Smejsík, Oskar Šlachtič, Jaroslav Šúpala; Daniel Brejčák, Viktor Grendel, Karol Jankura, Milan Jankura, Tomáš Jankura, Radovan Jasovský, Boris Oravec, Štefan Sivaninec, Dávid Šlosár, Lukáš Zwick, Ján Cvaniga. Vedúci mužstva: Pavol Humeník.

<Staršie | tento článok | Novšie>

Napísané: 2. 4. 2010, 21:07 | Prečítané: 1874x | Kategória: Hokejbal | Napísal: simbo |