Stránky fanúšikov kežmarského hokeja | Hokejkk.6f.sk

Developer o deaflympiáde: Štadióny dokončíme, peniaze budú !!!

Práce prerušili, v pondelok zas začnú

Levočskí opoziční poslanci (SDKÚ-DS, KDH, OKS) sú nervózni. Rozsiahla rekonštrukcia miestneho zimného štadióna sa im zdá neistá. Žiadajú zverejnenie zmluvy medzi mestom a dvoma partnermi.

SPIŠ. Na začiatku tohto roku Slovenský deaflympijský výbor a Prvá popradská developerská spoločnosť ponúkli niekoľkým spišským mestám spoluprácu. Samosprávy poskytnú svoje zimné štadióny na to, aby sa v objektoch mohli konať na budúci rok zimné hry pre nepočujúcich. Rozsiahle rekonštrukcie na zimákoch by financoval deaflympijský výbor. Realizátorom prác by bola spomínaná popradská spoločnosť. Mestá by tak nemuseli investovať do svojich štadiónov ani cent a po rekonštrukcii by naďalej ostali ich majetkom. Taký bol pôvodný zámer. Veci sa však skomplikovali.

Práce prerušili, v pondelok zas začnú

Projekt sa najviac dotýka Kežmarku a Levoče. V Kežmarku ide o investície za 19 miliónov eur, v Levoči za 8 miliónov. V mestách už začali aj so samotnými prácami. Inovácia je v pláne aj v Spišskej Novej Vsi.

Zatiaľ je však všetko neisté. Naposledy práce stopli 13. augusta. Dôvodom mala byť finančná neschopnosť Slovenského deaflympijského výboru.

Konateľ Prvej popradskej developerskej spoločnosti Peter Beck však na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva v Levoči uviedol, že v pondelok opäť na štadiónoch začnú pracovať: "Stavbu sme prerušili, nie zastavili. Bolo to moje manažérske rozhodnutie, ktoré viedlo k získaniu peňazí. V najbližších hodinách na účty nabehnú peniaze, pokračujeme v práci. Je pravda, že s platbou faktúr meškáme, ale všetky sú zatiaľ v lehote splatnosti." Odkiaľ peniaze prídu, neprezradil.

Zmluvy môžu iba naštudovať

Levočskí opoziční poslanci žiadajú zverejniť zmluvu medzi mestom a spomínanými dvoma partnermi. "Prečo nemôžu obyvatelia mesta vedieť, kto stavbu financuje? Žiadam zverejniť zmluvu na internete," povedal Peter Jeseňák (OKS).

"Náš funkčný majetok sme postúpili inému subjektu, aby ho zveľadil, dnes je však z neho torzo. Čo sa stane, ak investor rekonštrukciu nedokončí? Ako to máme ošetrené v zmluve?" opýtal sa Vladimír Schwarzbacher (KDH).

"Zmluva je akt medzi troma subjektmi - mestom, nami a Slovenským deaflympijským výborom. A nie je to obchodná zmluva, ale zmluva o spolupráci. Stavbu nefinancujeme z verejných zdrojov. Nebránime sa tomu, aby si poslanci zmluvy naštudovali, ale nie sme za zverejnenie, máme na to svoje dôvody," reagoval P. Beck.

Nechce riskovať súdny spor

Za určitú mlčanlivosť je aj primátor mesta Miroslav Vilkovský (Smer-DS). "V zmluve sú state, ktoré si naši partneri nepriali zverejňovať. Mesto ako tretí partner to musí dodržať. Poslanci si môžu zmluvu prečítať a zaujať na mestskom zastupiteľstve stanovisko. Ak by sme zmluvu nerešpektovali, riskujeme súdny spor, čo  by znamenalo odčerpávanie peňazí z rozpočtu," uviedol primátor.

Na našu otázku, ako sa mesto v zmluve poistilo, ak by nastala situácia, že investor nebude pokračovať v stavbe, M. Vilkovský odpvedal: "Predpokladám, že mesto je istené. Nie som právnik. Na túto prácu máme právne oddelenie, mali na starosti aj tvorbu zmluvy."

Poslanci napokon len vzali na vedomie informáciu o opätovnom pokračovaní stavebných prác.

J. Ruda: Nie je dôvod na kontrolu tretej strany

Oslovili sme aj prezidenta Slovenského deaflympijského výboru (SDV) J. Rudu.

Z akých zdrojov investujete do rekonštrukcie štadiónov v spišských mestách, v ktorých sa budú konať zimné olympijské hry pre nepočujúcich?

- Zo súkromných zdrojov, na základe zmlúv SDV so zahraničnými partnermi.

Od 13. augusta sa na stavbách nepracuje. Konateľ Prvej popradskej developerskej spoločnosti Peterc Beck na mestskom zastupiteľstve v Levoči vo štvrtok uviedol, že peniaze už sú a s prácami pokračujú v pondelok. Môžete tieto informácie potvrdiť?

- Áno, prebehli viacstranné rokovania, kde bol dohovorený ďalší postup, smerujúci k obnoveniu prác a ich intenzívnemu pokračovaniu tak, aby sa stihli termíny.

Levočskí opoziční poslanci žiadajú zverejniť zmluvu medzi vami, mestom a Prvou popradskou developerskou spoločnosťou. Je váš výbor za toto zverejnenie alebo nie? Ak nie, prečo?

- Áno, táto požiadavka nám bola zo strany mesta adresovaná. Zmluva sa týka neverejných financií, takže sa netýka verejnej kontroly. Zmluva obsahuje ustanovenia o dôvernosti, ktoré jej zverenie neumožňujú bez súhlasu všetkých zúčastnených strán. Okrem mesta ostatní zúčastnení so zverejnením nesúhlasia. V procese financovania mesto nerealizuje žiadne peniaze, preto nie je dôvod kontroly z tretej strany. Investor použitie svojich financií kontroluje samostatne a nezávisle. SDV za použité prostriedky zodpovedá investorovi.

(kar)
Názor odborníka

Prečo zatĺkajú?

Ivan Rončák z Transparency International Slovensko pokladá správanie vedenia mesta za veľmi zvláštne. "Zákon o slobodnom prístupe k informáciám presne vymedzuje, ktoré informácie majú taký charakter, že by nemali byť zverejnené. Ide hlavne o obchodné tajomstvo. Ak by firma, ktorá rekonštruuje štadióny, používala pri svojej práci nové výnimočné technológie a zverejnenie tejto správy by ohrozilo ich pozíciu na trhu, chápem potom prístup samosprávy. Inak však všetky body zmluvy musia byť podľa zákona prístupné, či si to ostatní zmluvní partneri prajú alebo nie. Momentálne je v pripomienkovom konaní zákon, podľa ktorého všetky zmluvy, ktoré mestá a obce uzatvoria, musia byť najprv zverejnené na internete. Správanie levočského vedenia mesta mi pripadá ako neobvyklé zatĺkanie. Z nejakého dôvodu chcú využiť ešte aktuálny právny stav," uviedol I. Rončák.


Zdroj : www.korzar.sme.sk<Staršie | tento článok | Novšie>

Napísané: 28. 8. 2010, 11:26 | Prečítané: 979x | Kategória: Novinky | Napísal: simbo |
Komentáre: 0

Zatiaľ žiaden príspevok, napíš a budeš prvý/á :D

Pridaj komentár
Pridávať komentáre môžu len prihlásení užívatelia!

Spracované za: 0.207s
Sekcia pre redaktorov: Control Panel
(C) oksim & shifty 2007 - 2023
Všetky práva vyhradené